Jak vznikl Vitalíř?

Nápad Vitalíře přišel náhle.

Vždycky jsem tíhla k prostorové tvorbě k tvorbě z hlíny. Už od 1. třídy jsem chodila do keramického kroužku, který jsem navštěvovala celou základní školu. Keramika mě velmi bavila, proto jsem šla studovat na střední uměleckou školu obor keramický design. Po maturitě jsem se však keramikou přestala zabývat a šla jsem studovat pedagogickou fakultu zaměřenou na učitelství výtvarné výchovy pro střední školy a pro ZUŠ.

V průběhu let přišly zdravotní potíže, kvůli kterým jsem hledala cestu jak se uzdravovat pomocí jídla. Zdravé jídlo se stalo mým velkým koníčkem.

Úplně mě pohltilo vařit jinak.... Zaujala mě koncepce kompletního talíře vycházející z makrobiotického stravování. Nikdy předtím jsem nehleděla na to, abych u každého jídla měla tolik zeleniny…. syrové, kvašené nebo napařené. Nikdy jsem nedbala na to, ať jím tolik tělu prospěšných potravin...

Když jsem jednou obědvala, vadila mi nakyslá voda z kysaného zelí, která mi vytekla do zbytku jídla a ovlivnila jeho chuť. A tak mě napadlo, že si vytvořím vlastní talíř, který bude mít speciální komůrky oddělující jednotlivé potraviny. Talíř, který bude vybízet k tomu, abych na něm každý den našla všechny důležité suroviny.

Tak jsem se po letech vrátila k tvorbě z hlíny.

Jsem učitelka výtvarné výchovy, učím malé děti až po téměř dospělé studenty. Práce mě baví, ale potřebovala jsem zase začít tvořit sama,  skrz sebe

Zdravé jídlo a tvorba pro mě má ty nejsilnější uzdravující účinky a je to pro mě ten největší relax.

Děkuji, že mohu tvořit a vracet se tak k sobě samé!

Jana 

tvorba